Explore Rexburg celebrates National Junk Food Day

1 min


0
10 shares

We should eat healthy. We really should. But everyone has their guilty pleasure, the one or two (or three or four) things we crave.

Today, we celebrate. We indulge. Because it is not only Friday, it is National Junk Food Day.

Advertisements

In honor of this happy day, we had a few of us here at Explore Rexburg volunteer their favorite splurge items.

*Explore Rexburg denies any responsibility for broken resolutions, relapses, or heartburn.

[divider line_type=”No Line” custom_height=”25″][image_with_animation image_url=”12627″ alignment=”” animation=”Fade In” box_shadow=”none” max_width=”100%”][divider line_type=”Full Width Line” line_thickness=”1″ divider_color=”default” custom_height=”75″]

Chocolate covered almonds

Where to find it: CostCo

Approx. how much: $10

Why we love it: “I seriously eat the entire tub in one sitting! They are so good!”

Advertisements
[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Nutty bars

Where to find it: BYU-I vending machines/gas stations

Approx. how much: 75¢

Why we love it: “They are cheap and the most delicious form of pure trans fat I can imagine.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Hot Cheetos and Takis

Where to find it: Maverik

Approx. how much: $1

Why we love it: “They are delicious, and side note, there is a song called ‘Hot Cheetos and Takis,’ so why not, you know?”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Scooby Snacks

Where to find it: WinCo

Advertisements

Approx. how much: $2/box

Why we love it: “They’re the perfect consistency of fruit snack (most fruit snacks get this part wrong).”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Skippy peanut butter bites

Where to find it: Walmart

Approx. how much: $3

Why we love it: “If you ever thought that combining peanut butter and peanut butter wasn’t a good idea…you were dead wrong.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Ultimate Cheddar Munchies

Where to find it: Any gas station

Advertisements

Approx. how much: $2

Why we love it: “Cheddar oatmeal squares! Are you kidding me!?”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Oreo Thins

Where to find it: Walmart

Approx. how much: $2.50

Why we love it: “You feel like you’re not eating as many Oreos, when in reality, you ate both sleeves before you even came up for air.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Italian Deli Meat Sampler

Where to find it: CostCo

Approx. how much: $10

Why we love it: “Genoa salami, prosciutto, capocolla, pancetta… ‘nuff said.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Black licorice

Where to find it: Walmart, Broulim’s, Trader Joe’s

Approx. how much: $6

Why we love it: “Love it or hate it, black licorice has a strong flavor.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Buffalo Ranch Pringles

Where to find it: Walmart, Broulim’s

Approx. how much: $1.25

Why we love it: “Zesty, bold, but not overpowering.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Cool Ranch Doritos

Where to find it: Everywhere

Approx. how much: $3.50

Why we love it: “None of that Cheddar Cheese garbage.”

[divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

Mike & Ike’s

Where to find it: Grocery stores, gas stations

Approx. how much: $1 – $2

Why we love it: “They’re just really good. You can tip the box right down the gullet.”

[divider line_type=”Full Width Line” line_thickness=”1″ divider_color=”default” custom_height=”75″]
[image_with_animation image_url=”12626″ alignment=”” animation=”Fade In” box_shadow=”none” max_width=”100%”][divider line_type=”No Line” custom_height=”50″]

National Junk Food Day may leave you with sticky fingers, an aching stomach, and a number of other regrets. But it will also leave a smile on your face, and likely a slightly bemused sense of accomplishment.

Happy snacking!